O orkestru

Puhački orkestar DVD-a Gornji Desinec osnovan je daleke 1919. godine, čak 10 godina prije samog DVD-a i djeluje neprekidno sve do danas. Orkestar godišnje sudjeluje na brojnim nastupima na gradskoj, županijskoj, državnoj i međunarodnoj razini, a ukupno odradi i do 30 nastupa godišnje. 2006. godine osnovan je 2. podmladak orkestra nakon 1994. , a upotpunjen je nekolicinom članova iz generacije 1994. godine. Krajem 2013. osnovana je 3. generacija podmlatka orkestra koja broji 15 članova. Početkom 2. mjeseca 2014. krenuli su sa praktičnim dijelom, a početkom 11. mjeseca 2014. počinju sa održavanjem zajedničkih proba. Orkestar danas broji 30-ak članova.

Od 1984. godine orkestar djeluje pod stručnim vodstvom profesora Petra Fabijanića.

Orkestar je ostvario i suradnju sa:

• Karlovačkim mažoretkinjama – Karlovac
  • Klinčaselskim mažoretkinjama – Klinča Sela
  • Turopoljskim mažoretkinjama – Velika Gorica

2003. godine orkestar je sudjelovao na snimanju filma „Pušća Bistra“ u režiji Filipa Šovagovića, a dirigenta je glumio pok. Ivica Vidović.

Važniji nastupi orkestra u proteklim godinama:

Izvan granica Lijepe naše:

• Slovenija (Sevnica i Lovrenc na Pohorju)
  • Zurich, Švicarska – svjetsko natjecanje
  • Leipzig, Njemačka
  • Ohrid, Makedonija
  • Verona, Italija
  • Lodève, Francuska
  • Csepreg, Mađarska

Važniji nastupi na državnoj razini:

• Rijeka -međunarodni riječki karneval
  • Zadar
  • Biograd
  • Dubrovnik
  • Cavtat
  • Zagreb
  • Karlovac
  • Otočac
  • Požega
  • Novi Vinodolski
  • Vukovar
  • Pula
  • i još mnogi drugi

Današnji pročelnik puhačkog orkestra je Josip Kišan.